V Praze 6 jsme srdcem TOP 09

2.9.2019

Petr Exnar se stal začátkem června novým předsedou TOP 09 Praha 6. Popovídali jsme si s ním nejen o TOP 09 Praha 6.

V Praze 6 jsme srdcem TOP 09

Petr Exnar se stal začátkem června novým předsedou TOP 09 Praha 6. Popovídali jsme si s ním nejen o TOP 09 Praha 6.

Jak hodnotíte první tři měsíce jako předseda TOP 09 Praha 6?

Bylo to hodně pracovní léto nejen v práci, ale i v politice. Snad se pro mě neukáže jen týdenní dovolená jako chyba. Každopádně jsem se stal předsedou největší, nejsilnější a nejlepší regionální organizace TOP 09. Jsme srdcem TOP 09 a musíme všichni pro TOP 09 Praha 6 intenzivně pracovat. Pro mě osobně je to velká čest a ocenění a věnuji se práci pro TOP 09 Praha 6 sedm dní v týdnu. Není to pro mě nic nového, protože i z pozice místopředsedy jsem se snažil pomáhat Ondřejovi Kolářovi, co to šlo. Na funkce v regionálním výboru byl více než dvojnásobný přetlak. Myslím, že tak za šest let budeme moci z členů TOP 09 Praha 6 sestavit vládu České republiky. Na Sněmu jsem slíbil, že se postupně sejdu se všemi členy TOP 09 Praha 6 a slib plním. V červenci jsme společně s ostatními předsedy politických stran podepsali Výzvu proti porušení ústavnosti. Začátkem srpna jsem tuto výzvu předal všem poslancům. Naděje na úspěch je mizivá, ale Albert Einstein řekl, že svět nebude zničen těmi, kteří páchají zlo, ale těmi, kteří se na ně jen dívají, aniž by něco udělali. Je to na každém z nás, a tak se jen snažím něco dělat.

V posledních dnech rezonuje téma Koněv, jehož socha stojí na území Prahy 6. Co s ní?

Jsem přesvědčený, že aktuální situaci zbůsobil prezident Miloš Zeman. Pozvat si komunisty v den výročí okupace je nehorázná provokace. Odsuzuji vandalismus, ale pro mě je v tomto případě mnohem větším vandalem prezident Miloš Zeman. Sověti nás od 21. srpna 1968 okupovali, 21. srpna 1969 mlátili příslušníci lidových milicí naše občany a prezident si tyto události po padesáti letech připomene obědem s komunisty a bývalým agentem StB. Spouštěčem toho, co se stalo je tedy jednoznačně Miloš Zeman. Mně osobně stačilo u sochy Koněva doplnění tabule vysvětlující jeho historickou roli. Pro mě byli, jsou a budou Rusové z roku 1945 osvoboditelé, ale zároveň pro mě byli, jsou a budou Rusové z roku 1968 okupanti. V posledních dnech byli členové TOP 09 Praha 6 přirovnáváni k fašistům a starostovi Ondřeji Kolářovi bylo vyhrožováno fyzickou likvidací. To vše jen kvůli soše. Ondřej Kolář byl sám proti odstranění pomníku, diskutoval smířlivě a věcně v souladu s historickými fakty. Ti sami lidé, kteří nám čtyřicet let zamlčovali, že Plzeň osvobodili Američané nás obviňují, že překrucujeme historii a říkají, že Milada Horáková si za svůj osud může sama. Rozhodl jsem se tedy podepsat petici pro odstranění sochy maršála Koněva.

 

Vraťme se ke komunální politice. Jak je na tom Praha 6?

Určitě dobře. Jako místopředseda komise dopravní a předseda komise strategického rozvoje se za poslední více než čtyři roky potkávám se schopnými lidmi řad zaměstnanců úřadu, koalice a i opozice. Současná koalice šlape lépe než ta předcházející. Jedna věc mě ale velmi mrzí a to trestní oznámení od Pirátů, týkající se projektu SNEO Na Dračkách. Přesněji řečeno, pokud mají podezření, tak je dobře že trestní oznámení podali. Oni si ale nejdříve vymysleli příběh, že „zlodějem“ je starosta Ondřej Kolář. Česká pirátská strana zveřejnila na svém Facebooku status, který starostu Ondřeje Koláře dehonestoval. Nakonec ale vyplynulo najevo, že trestní oznámení je podáno na neznámého pachatele. Do roku 2017 jsem bral Piráty jako malou stranu řešící hlavně témata IT a mě celkem relativně sympatickou. V roce 2017 přišli před volbami se svým vězeňským autobusem, který podle mě útočil na zastupitelskou demokracii a politický systém jako takový. Piráti se tak ukazují jako pokračovatelé VV a ANO a  jsem nakonec rád, že jsou v opozici.

 

A co celostátní politika?

Své působení v TOP 09 beru jako jakési poslání a upřímně mi nejde o funkce. Nebylo vše jen procházka růžovým sadem. Někteří lidé mi říkají abych kandidoval do předsednictva strany. Vážím si této podpory, ale myslím, že mám ještě čas. Všem říkám, že jsem do politiky vstoupil kvůli obsazení Krymu Ruskem. Věděl jsem, že se Putin nebude chtít zastavit. Já už jsem v politice napořád, tedy pokud Putin Krym nevrátí. To je spouštěcí moment a důsledek. Příčina je ale láska k rodině, k Praze a k vlasti. Jsem rád, že mě má rodina do politiky pustila, a že mě podporuje. Politiku beru jako službu lidem. Z pracovní sféry vím, že největší náklady přináší lidské ego. V politice je to bohužel to samé. Myslím, že lidé, kteří vstupují do politiky jsou v naprosté většině slušní a poctiví lidé. Je na ně, ale vyvíjen obrovský tlak, kterému často podlehnou. Politika mi trochu připadá jako mlýnek na maso. Vstupujete jako konzistentní celek a končíte jako rozemletý karbanátek. Mám proto slovní říčku: Moc (ne)mocných a (ne)moc mocných. Člověk by řekl pět slov, ale ve skutečnosti je to obrovské množství kombinací. Já jsem spíše filozof, než materialista a považuji  všechny za sobě rovné, máme si pomáhat a naše rozdíly využívat ke spolupráci.  Občas se potutelně směji, co z některých politiků vypadne o věčném sporu konzervativců a liberálů.

A Vy jste co?

Takhle jsem se na výročí okupace zeptal prvního místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky, co jsem. Řekl: „Petře, Vy jste jako já, když je potřeba tak liberál, a když je potřeba tak konzervativec.“ Zná mě dobře. Přesně tak to je. Mimochodem Jiří Růžička je vynikající člověk, a ačkoliv není členem TOP 09, má topácké srdce víc, než mnozí členové. Každodenní poctivou prací se vypracoval až na druhou nejvyšší ústavní funkci v Senátu.

Co říkáte na to, že se TOP 09 nyní moc nedaří?

Jde o úhel pohledu. Když jsem vstupoval do TOP 09, měli jsme jako strana, která je společně se STAN mnohem větší preference, než máme nyní. V Praze 6 jsme ale byli v opozici. Nyní máme výborného starostu Ondřeje Koláře, velmi dobře pracujícího radního Honzu Chabra a již zmíněného senátora pana Růžičku. Praha 6 šla poslední roky jakoby proti proudu. Upřímně, mě pořád hlava nebere, proč došlo na celostátní úrovni k odtržení STANu a ze silného politického uskupení se staly dvě pidistrany. Sledoval jsem, jak měli někteří TOPáci nosy nahoru a nyní to samé sleduji u některých STAŇařů. Kdyby to nebylo tak vážné, tak je to k smíchu. Hlavně se museli za břicho popadat Andrej Babiš a Miloš Zeman.

Situace se ale mění?

Doufám. V tomhle musím vyzdvihnout práci současného předsedy Jiřího Pospíšila. Poslední volby nedopadly vůbec špatně a je vidět, že společně máme větší šanci uspět. Ale musí si to uvědomit i  STAN. Jestli jim stačí, že se s odřenýma ušima dostali do parlamentu tak je to sice hezké, ale demokracie pláče. Dostali jsme v roce 2017 velké varování. Já se pořád cítím tak trochu i STAŇařem, protože právě pro spojení Karla a STANU jsem TOP 09 od jejího vzniku volil. Upřímně nevím, proč si členové TOP 09 na práci Jiřího Pospíšila stěžují. Všichni ho v roce 2017 volili a v posledních dvou letech se snažil TOP 09 pomoci, co bylo v jeho silách. Politiky oznámkují občané ve volbách. Snažil jsem se čtvery poslední volby pracovat do úmoru. I letos při volbách do evropského parlamentu. Na všech důležitých akcích jsem Jiřího Pospíšila potkával.

Vy Andeje Babiše asi nemáte příliš v lásce?

Mě je ho spíš lidsky líto. Do KSČ nechtěl, donášet do STB nechtěl, do politiky nechtěl, Čapí hnízdo nechtěl, dotace nechtěl a teď je chudák českým premiérem, který se na vánoce nebude potkávat se svými dětmi. Každopádně je v politice jen kvůli svému osobnímu prospěchu a vše kolem je jen marketingová bublina. Určitě ale mohu vyzdvihnout to, že je nesmírně pracovitý. Jsem moc rád za aktivitu Milion chvilek a věřím, že hvězda Andreje Babiše už zhasíná. Bylo by to dobře pro Českou republiku.

 Jak nahlížíte na listopadové volby předsedy TOP 09?

V podstatě jsme svědky jakéhosi obrozovacího procesu. Členská základna se aktivuje. Markéta i Tomáš jsou velmi silnými kandidáty. TOP 09 obě tyto osobnosti potřebuje jako sůl. Tomáš je zajímavou personou pro konzervativnější voliče na vesnicích a Markéta rezonuje hlavně u městských liberálů. Dlouho jsme diskutovali, koho za Prahu 6 nominovat a nakonec se celý regionální výbor TOP 09 Praha 6 shodl na jménu Markéty. V podstatě si myslíme, že Markéta dokáže oslovit víc konzervativních voličů, než Tomáš liberálů. Nemenší výhodu vidíme v tom, že z pozice první místopředsedkyně má větší zkušenosti s vedením strany. Myslíme si, že Markéta v listopadu uspěje. Každopádně i Tomáš Czernin  je silný kandidát a pokud vyhraje on, je potřeba, abychom všichni přijmuli výsledek a pracovali pro něj jako tým. To samozřejmě platí i obráceně.

Jak hodnotíte kampaň kandidátů?

Myslím, že se o TOPce více píše a mluví, a to jsem rád. Určitě nejsem rád, pokud jsou kandidáti na předsedu veřejně kritizováni členy strany. Tady prosím všechny členy, aby na veřejnosti zmiňovali u kandidátů jen jejich silné stránky a případnou kritiku se nechali jen na vnitrostranické fóra. To Topce neprospěje.

Slovo závěrem?

 Dnes jdou děti poprvé do školy ve školním roce 2019/20. Přeji jim a jejím rodinám, ať ho zvládnou s klidem. Ve čtvrtek 5.9. si s námi mohou v 7:10 dát malou rozcvičku na Šesťáku. Jak říkal TGM: Zdraví - zdravý duch a zdravé tělo - to je nakonec cílem vší politiky a administrace.